Браво! Сега всеки си прави свои разработки. Най-вероятно с цел по-големи печалби!
Подробности от CrunchGear.
За и около компютрите
Браво! Сега всеки си прави свои разработки. Най-вероятно с цел по-големи печалби!
Подробности от CrunchGear.
Ето един списък с някои от новите мании породени от ползуването на Интернет-а.
Блестяща статия за нереалистичните начини за взаимодействие между човек и компютър в Холивудските филми.
Под заглавие "Тръгна ИТ кариерния сайт на Microsoft и JobTiger" в-к "ComputerWorld" в броя си от 16.12.2006 г. съобщава, че:
От 12 декември официално заработи нов сайт за кариерно развитие - http://microsoft.jobtiger.bg/. Той е плод на съвместния проект "Кариера с технологиите на Microsoft", който е иницииран и ръководен от българското звено на софтуерния гигант Microsoft и най-големия български портал за кариерно развитие JobTiger.bg. За целта е разработена специална подсекция на сайта www.jobtiger.bg, в която вече се предоставя профилирана информация за свободните позиции, стажове и обучения, провеждани в ИТ сектора, но засягащи технологиите само на Microsoft.
В това според мен няма нищо лошо. Microsoft винаги е разчитала на разработчиците, които работят с нейните езици за програмиране и използуват Windows. Това, което ме смути (и разтревожи) е написаното малко по-долу:
Според Милев (това е шефът на Microsoft България, бел. моя), всяка година от българските университети излизат по около 3 хиляди ИТ специалисти. Няма информация обаче кой студент в каква област се развива, а това е изключително важно при подбора на кадри, обясни той. Сайтът трябва да свърже всички звена и елементи по наемането на работа - университети,обучаващи агенции, наемащи агенции, студенти, HR-и и работодатели.
В мой превод това означава, че Microsoft не знае колко от завършващите студенти използуват технологии на Microsoft и колко не. Това е много важно в конкурентната борба с операционна система като Linux и езици като Python, Perl, PHP и Ruby, които за жалост не са на Microsoft.
А толкова по-добре би било, ако Microsoft нямаха никаква конкуренция и владееха света. Като един "голям брат"...
Ако поместеното в BugTraq е вярно, то Windows-ът може да се забие от един WMV файл с дължина 14 байта, както и от същия като съдържание файл, но с разширение MID.
Не правете това в къщи!
На витрината на една книжарница видях книгата "Работа с компютър в офиса - ефективен самоучител". На корицата й пишеше:
Приложеният компактдиск съдържа най-новите версии на следните програми:
AbiWord
ATNotes
Easy Burning
Freebyte Backup и Freebyte Task Scheduler
Freebyte Zip
Gimp
HJSplit
ICQ
OpenOffice.org
PDFproducer
Powerbullet Presenter
Real Popup
Treepad
TrueDownloader
Web Trance
и се замислих: "А колко ли от тези програми имат вече нови версии".
И изобщо за какво ни е компакт дискът към книгата ако имаме Интернет?
От всички декемврийски пачове на Microsoft, най-смешен ми се видя MS06-076. Според него отварянето на заразени WAB файлове (които съдържат адресната книга на Outlook Express-а) може да е опасно и да вкара някой вирус във Вашата система.
В скоро време сигурно ще ни е страх да отворим и един "най-нормален" текстови файл.
SANS Internet Storm Center имат много добра публикация, в която разискват два начина за автоматично обновяване на Windows-а без Windows Update и без връзка с Интернет-а: Offline Update и AutoPatcher.
Mobile Review публикуваха прекрасна статия как зимата и студа влияят на работата на мобилните телефони. Е те имат предвид зимата в Русия, но информацията е полезна и за България.
Радвам се да видя, че online изданието Lockergnome е публикувало кратка статия за програмата IZArc, която е направена от българина Иван Захариев. Това е програма за работа с архиви. Списъкът с поддържаните файлови формати е впечатляващ.
Още по-радостен съм да видя българското знаме в страницата на сайта SnapFiles посветена на програмата.
Интересно ми е, след като сме "рай за аутсорсинга" за западните компании, колко български програми са известни на запад.
Джон Юдел отново удря в десятката с великолепната си публикация посветена на това как се експортират адреси и списъци с адреси (не мога да измисля по точен превод на distribution lists) от Outlook Express в GMail. Въпреки, че обяснението му не е съвсем детайлно, то показва пътя, по който трябва да върви човек за да свърши една съвсем не лека задача.
Ако сте администратор няма начин да не оцените по достойнство този блестящ начин за използуване на вградените в Windows-а команди netstat и find за да се свърши нещо съвсем не тривиално.
Ето и точното определение (или по-скоро определения) за хак.
В броя си от 2 декември 2006 г. в-к Монитор под заглавие "Майкъл Дел се утвърдил със сглобяване на компютри" публикува статия за създаването и развитието на фирмата Dell. В нея авторката Уляна Петрова е допуснала една грешка. В статията пише:
Единадесет години по-късно империята придобива производителя на компютри "Компак" (Compaq) и така става най-големият продавач на персонални компютри в Съединените щати.
Истината е, че Compaq бе купена през 2001 г., но не от Dell, а от Hewlett-Packard. Справка статията за Compaq в Уикипедията.
...Ако бе чел "Монитор" капитан Берторелли от сериала "Ало, Ало" би казал "Каква грешка! Каква голяма грешка!".
Заб. Оказва се, че първото име на капитан Берторелли е Алберто. Справка Cafe Rene.
Nokia вкарва услугите на Yahoo в своите телефони, а Opera пуска версия 3.0 на своя браузър/услуга Opera mini.
Защото е направена така.
Ето само един цитат, въпреки че си заслужава да прочетете статията от първата до последната буква:
Твърде малко технологични джунджурии и програми попадат в категорията "plug and play". По-често се получава "manipulate and pray".