15 декември 2014

Процесорът на Galaxy Note 4

Така и така пиша за процесор в рекламa на мобилен телефон, ето и една реклама на Samsung Galaxy Note 4, която бе поместена в каталога на МТел за зимата на 2014 г.:

Каталог МТел, зима 2014 г.

Не ми беше ясно какво точно означава това "1.9 GHz четириядрен процесор и 1.3 GHz четириядрен процесор" и затова реших да се информирам.

От анализа на Galaxy Note 4 в Mobile-Review.com става ясно, че в зависимост от версията ( N910S или N910C) в Galaxy Note 4 се използуват два модела централни процесори, Snapdragon 805, производство на Qualcomm или Exynos 5 Octa 5433, който се произвежда от Samsung. Ето го и точният цитат:

Теперь давайте остановимся на аппаратных различиях двух версий Note 4. Модель N910S построена на Qualcomm Snapdragon 805 – 4 ядра Krait 450 до 2.7 ГГц, Adreno 420, LTE Cat.6. А версия N910C, которая является основной для России, построена на Exynos 5 Octa 5433, 8-ядерный процессор, до 1.9 ГГц на ядро Cortex A57, до 1.3 ГГц на ядро Cortex A53, графический ускоритель Mali-T760 – LTE Cat.4.

Нас ни интересува версията с Exynos 5 Octa 5433.

(Интересно е, че в страницата от Уикипедията, която е посветена на този мобилен телефон, централният процесор е споменат като Exynos 7 Octa(Exynos 5433/7410).)

В случая за нас е важна не толкова номерацията на чипа, а фактът, че в този процесор е реализирана архитектурата ARM big.LITTLE, която сдвоява две процесорни ядра, едно по-бавно (конкретно в случая) с честота 1,3 GHz и едно по-бързо с честота 1,9 GHz. Логически двете ядра работят като едно. Когато се изисква по-малка процесорна мощ се използува по-бавното, а когато се изисква повече мощ, работата се върши от по-мощното ядро.

Но се оказа, че работите не са толкова прости, защото този процесор може да работи в цели три режима:

  • Clustered switching (Клъстърно превключване.) В този режим работят или всички ядра с малка, или всички ядра с голяма производителност.

  • In-kernel switcher (CPU migration) (Вътрешноядрен превключвател. Миграция на процесора.) В този режим едно по-бързо (мощно) ядро се сдвоява с едно по-бавно ядро. Така се образува едно така да се каже виртуално ядро, в което работи само един от процесорите и в зависимост от необходимостите на операционната система работещото ядро се сменя при поискване от нея.

  • Heterogeneous multi-processing (global task scheduling) (Хетерогенно мулти процесиране. Глобална диспечеризация на задачите.) В този режим всички ядра (за този процесор са 8) работят заедно като операционната система разпределя задачите между ядрата в зависимост от приоритета им и от това колко процесорна мощ изискват те.

Всички процесори от серията Exynos са описани тук.

Още анализи на Galaxy Note 4 има в The Register и GSM Arena.

Ето и едно промоционално видео за big.LITTLE технологията (на английски език):

02 декември 2014

Чип в реклама на Технополис

Когато видях рекламата на Apple iPad Air 2, която бе поместена в брошурата на Технополис за периода от 28 ноември до 26 декември 2014 г. реших, че създателите й доста са се объркали, когато са написали, че в таблета на Apple има "А8X чип". А явно са си мислели за централния му процесор.

Брошура Технополис 28 ноември - 26 декември 2014 г.

Все пак думата чип е синоним на каквато и да е интегрална схема. Така че, всеки централен процесор е чип, но не всеки чип е централен процесор.

Но след това прочетох малко за този процесор и се оказа, че и аз не съм бил прав! Защото освен процесорът в тази интегрална схема има вградена кеш памет и графичен процесор. И затова А8X се нарича система на един чип или System on a chip (SoC) на английски.

Сега вече и аз не знам как най-правилно да се категоризира този чип в рекламите. Дали да е процесор, което ще е по-ясно за четящите или да е система на един чип, което ще е по-точно, но за жалост много хора няма да разберат за какво става дума.

Така, че за мен въпросът остава отворен!

P.S.

Ето и една статия в Уикипедията за всички системи на един чип използувани от Apple в техните устройства.