14 септември 2022

Грешките в рекламите остават!

Грешките в рекламите остават! При това остават с години и за това е виновно сляпото и бързо копиране и липсата на проверка на резултата.

През август 2018-а година в реклама на Google Home Mini в брошура на Технополис открих печатна грешка. Вместо "За пълна информация" беше написано "За пълна инфорамция".

Два месеца по-късно грешката беше поправена, но се появи нова. Тогава създателите на рекламата бяха написали "контролрирайте" вместо "контролирайте".

Сега, четири години по-късно същата грешка може да се намери в реклама на (вече) Google Nest в брошурата на Technopolis валидна от 05.08.2022 г. до 25.08.2022 г.

Реклама Google Nest в брошура Technopolis валидна от 05.08.2022 г. до 25.08.2022 г.

Това е силата на копи-пейста! Предполагам, че тази грешка може да остане в рекламата още четири години, освен ако някой от тези, които са я измислили не започне да чете внимателно какво е създал (копирал).

Според мен в рекламата има и други грешки. Последните три изречения странно защо не завършват с точка:

  • "Изисква непрекъсната връзка с интернет" не завършва с никакъв препинателен знак.
  • "Google Home не е достъпен на Български език," завършва със запетая.
  • "Работи на Английски, Френски, Немски, Японски език"" завършва с кавичка.

Освен това имената на езиците трябва да са написани с малки букви. Подробности за това кога се пишат големи букви може да прочетете тук и тук.

19 април 2022

Забранете българския език! Много Ви моля!

Под заглавие "Какво е да работиш в REWE digital България?" в сайта Kaldata на 16 март 2022 г. бе публикувано интервю с Петър Керефейски, софтуерен инженер в REWE Group.

Ето какво отговаря г-н Керефейски на въпроса "От колко време работиш в РЕВЕ Дигитал и през какви позиции си преминал?":

В REWE digital работя от три години и половина. Започнах като Jr./Mid Frontend разработчик. С времето естеството на работа и моето желание ми помогнаха да развия умения и в Backend, и да докосна бегло повърхността на DevOps. В момента бих се определил като Fullstack, с отявлени Frontend-ски наклонности. През 2021г. имах желание да науча повече за работата на Product owner-а и за период от шест месеца разделих времето си между писането на код и връзката с нашите stakeholder-и и подготвянето на нови продукти и feature-и за моя екип. Опитът като Product Owner беше безценен. Научих страшно много, но реших да продължа с писането на код – усетих го като по-правилно за мен в текущия момент. Сега, от време на време помагам на екипния PO с някои задачи и по този начин взимам най-доброто от двата свята. Благодарен съм много на REWE digital, че ми предостави възможността да опитам различна позиция. Признателен съм и на всички мои колеги за безрезервната готовност да ми помогнат с материали, знания и някоя добра дума.

Имам чувството, че работата определя съзнанието и езика.

И поради тази причина...

Забранете българския език! Много Ви моля!

P.S.

Поне stakeholder-и можеше да се преведе на български като акционери.

21 февруари 2022

Отново ROM памет, този път в реклама на Motorola

Преди време писах за неправилното използуване на понятието ROM памет в реклама на Huawei.

Ето част от тази публикация:

Как може някой да напише, че в телефона има ROM памет след като в ROM паметта информацията може да се записва само от производителя на чипа (или еднократно от потребителя) и поради тази причина ROM е съкращение от Read Only Memory. T.e. памет само за четене.

Сега всичко се повтаря, този път в реклама на Motorola, която бе публикувана в брошурата на Technopolis валидна от 18.02.2022 г. до 10.03.2022 г.:

Реклама Motorola в брошура Technopolis валидна от 18.02.2022 г. до 10.03.2022 г.

P.S.

Мисля, че "В зависимост от интензитета на използуването." трябва да се замени с "В зависимост от интензивността на използуването.". За това какво е интензитет може да прочетете в Уикипедията.