10 декември 2024

История и емпатия в репортаж на БНТ за панаира на книгата

Вече не разбирам по-умните от мен хора, които се изказват по телевизията.

Българската национална телевизия излъчи на 10 декември 2024 г. репортаж посветен на откриването на панаира на книгата.

Ето какво казва в него Десислава Алексиева от Асоциация "Българска книга":

"Историята, която искаме да кажем, че книгите са за всеки. Книгите трябва да бъдат достъпни за всеки един човек, за всеки един гражданин и да показват това, което е той сред кориците си", заяви Десислава Алексиева, Асоциация "Българска книга".

Признавам си, че не разбирам какво означава "Историята, която искаме да кажем, че книгите са за всеки.". Само мога да предполагам, че е лош превод на някое английско или американско словосъчетание. Как една история може да се каже? Не знам.

В репортажа е интервюиран и Светлозар Желев от Национален център за книгата - НДК. Той използува модерната дума емпатия. Ето точните му думи:

"Надявам се да се замислят за времето, в което живеем. Надявам се емпатията, която литературата носи, да достигне до тях, защото точно в момента имаме нужда от емпатия, от разбиране, от споделяне, от повече човещина", коментира Светлозар Желев, Национален център за книгата - НДК.

За жалост, аз не мога да запомня, че тази дума означава съчувствие и всеки път като я чуя трябва да се допитвам до Уикипедиата, където пише:

Емпатия ... или съчувствие е способността на човек да съпреживява емоциите, чувствата и мислите на другите. Степента на емпатия е строго индивидуална, като съществуват и различни видове емпатия според начина, по който другият индивид е разбран – когнитивна, емоционална, интелектуална. Емпатията стои в основата на градивното социално общуване и води до формирането на алтруистично поведение.

Не разбирам по какво емпатията се различава от съчувствието, че хората вече започнаха да използуват "новата" дума вместо прекрасната българска дума.

06 ноември 2024

Печатна грешка в реклама на фотоапарати Canon

Попаднах на рекламна брошура на фотоапарати Canon.

Явно никой не е проверил тази реклама преди да е публикувана, защото има грешка в рекламния лозунг на фотоапарата EOS R8. Той дословно гласи "Направи скок пълнокадровия свят", а трябва да е "Направи скок в пълнокадровия свят". Просто са пропуснали "в"-то.

Реклама фотоапарати Canon - стр. 1

Вижте рекламата в по-голям размер.

Реклама фотоапарати Canon - стр. 2

Вижте рекламата в по-голям размер.

Това е дразнещо!

14 октомври 2024

Печатна грешка в реклама на Самсунг в брошура на Технополис

Ето каква странна печатна грешка открих в рекламата на саундбар Самсунг HW-Q990D, която е поместена в брошурата на Технополис валидна от 4 октомври до 24 октомври 2024 г.

Реклама саундбар Самсунг - брошура Технополис 4 октомври - 24 октомври 2024 г.

Липсва едно "s" и "Dolby Atmos" е станало "Dolby Atmo".

Предполагам, че това даже не е правописна грешка, а фотошоп грешка - изображението на саундбара припокрива въпросното "s".

Даже при по-внимателно взиране се вижда малка част от липсващата буква.

Предполагам, че дизайнерите бързат и правят грешки.

24 юни 2024

Правописна грешка в реклама на Brother

Рекламите трябва да са идеални. Това не може да се каже обаче за рекламата на принтери Brother, която бе публикувана във в-к "Труд" от 31 май 2024 г.

Реклама принтери Brother в-к "Труд" 31 май 2024 г.

В нея април е с главна буква, а декември с малка.

Правилото за писане на месеци в българсния език е, че:

Названията на месеците се пишат с малка буква: януари, февруари, март, април, май, юни, юли, август, септември, октомври, ноември, декември.

Не зная дали това е грешка на съставителя на рекламата или на редактора (ако е имало такъв), но получилото се не ми харесва.

Освен това не ми харесва и излишната водеща нула "01 Април". Все пак рекламата не е бланка с разграфени позиции за всяка цифра и тази допълнителна нула я загрозява.

Още за употребата на главните букви в българския език може да се прочете тук.

06 май 2024

Таен въпрос на банка или колко е трудно да се пишат съобщения за грешки.

Една банка ме задължи да въведа таен отговор на таен въпрос. Аз избрах въпроса "В кой град сте родени?", мениджърът ми на пароли (Това е много полезна и важна за мен програма, която пази всички мои пароли.) генерира двадесет буквена парола и аз я въведох вместо моя роден град... И получих следното съобщение за грешка:

Таен въпрос на банка

Доста се зачудих на съобщението "Непозволена мин. стойност", но реших, че програмистът е искал да каже, че отговорът ми е много къс. Чудейки се дали съм прав, създадох нов отговор на тайния въпрос с дължина 25 знака и системата го прие. Малко по-късно се замислих, че ако бях решил да въведа истински град с късо име системата пак щеше да го отхвърли. Което прави цялата работа с тайния въпрос лишена от всякакъв смисъл.

Надявам се някой ден това глупаво съобщение за грешка да бъде сменено...

Или пък да бъдат премахнати тайните въпроси и отговори.