31 януари 2008

Скъсани кабели водят до проблеми с достъпа до интернет за много азиатски страни

Скъсването на два подводни кабела в Средиземно море причинява проблеми с достъпа до Интернет в страни като Индия, Египет, Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и др.

Поради тази причина министерството на телекомуникациите призовава египетските граждани да спрат да теглят филми и музика за да може бизнесът да продължи да функционира при тези по-тежки условия.

Проблемът с кабелите застрашава и индийската аутсорсинг индустрия.

30 януари 2008

Как да премахнем досадното съобщение на XP-то "Имате неизползвани икони на десктопа"

Едно от най-досадните съобщения на Windows XP е "There are unused icons on your desktop" или "Има неизползувани икони на Вашия десктоп". Оказва се, че то може много лесно да се забрани както е описано от The How-To Geek.

Просто се щраква с десния клавиш върху десктопа, избира се прозорчето "Desktop", натиска се бутона "Customize Desktop" и се маха отметката на "Run Desktop Cleanup Wizard every 60 days".

Видяно от Life Hacker.

24 януари 2008

От коя страна да поставяме хартията във факса и принтера

Не съм знаел, че на принтерите и факсовете имало иконки, показващи как трябва правилно да се разположи листа хартия. Къде да е лицето и къде опакото...

Повече информация има тук.

Видяно от Lifehacker.

23 януари 2008

Случаят с опашката за печат

Обикновено в моите публикации, озаглавени "Случаят с ...", аз показвам как съм решил някои по-сложни проблеми свързани с Windows-а. Но сега ще обърна внимание на един проблем, който може да е нищожен или даже да не съществува за много от по-знаещите потребители на Windows-a, но за тези, за които компютърът е просто "необходимото зло" може да се превърне в сериозно препятствие!

Става дума за опашката за печат.

Всеки достатъчно "навътре" в Windows-а знае как действа тя. Дава се команда "Print", файлът се "разпечатва в опашката", а след това и (по-бавно) в истинския принтер. При това нищо не пречи да се започне разпечатването на втори, трети файл преди да е завършено разпечатването на първия.

С две думи опашката буферира заявките за печат и синхронизира бавния принтер и бързия потребител.

Всичко това работи много добре, но в идеалния свят, когато принтерът работи безотказно или (ако е мрежови) при липса на проблеми с локалната мрежа.

В реалния живот обаче по-малко знаещите потребители при повреда на принтера не обръщат внимание на опашката му и я задръстват с десетки документи. Разбира се много често след като принтерът се оправи, той започва да отпечатва старите документи (в най-добрия случай) или глупости (в най-лошия случай).

Защо потребителят забравя за опашката за печат?

Една от причините е, че той не е научен, че процесът на печат на един документ НЕ ЗАВЪРШВА С НАТИСКАНЕТО НА БУТОНА PRINT, а с изчезването на съответния файл (задача) от опашката за печат! Даже след това трябва да се провери дали документът действително се е разпечатал от принтера. Всеки потребител трябва да има тези проверки като своя втора природа. Освен това аз не мога да следя повече от два-три файла в опашката за печат. Може да има хора, които да се чувстват комфортно и с 20 едновременно разпечатващи се файла, но аз не съм от тях!

Друг проблем за редовия потребител на Windows-а е, че много рядко би погледнал състоянието на опашката, което е достъпно или от Start - Settings - Printers and Faxes и двукратно щракване с мишката върху съответния принтер (колко дълга процедура) или чрез двукратно щракване с мишката върху принтерчето до часовника долу в дясно (Кой ще се сети да гледа там долу, където има толкова много икони).

Може би в Windows-а трябва да има по-чести и по-големи съобщения за грешка, които на дълго и на широко да обясняват, че има проблем с принтера. А не както е сега да излиза едно съобщение, че има проблем и Windows-ът ще пробва да разпечата след 5 минути. Чудя се колко потребители изобщо го забелязват. И разбират.

Аз предлагам и едно по-радикално решение на тези проблеми:

Windows-ът сам да си чисти опашките на всички принтери при всяко рестартиране!

Зная, че е радикално, но на кого му трябва разпечатката (примерно) от снощи след като може да си я пусне днес отново! При това файлът, който се разпечатва почти сигурно вече е променен.

Изобщо, каквото и решение да се приеме (ако изобщо нещо се промени) то няма да е фатално за потребителите. Печатът на документи не е свързан със загуба на информация. Опашката винаги може да се изчисти и печатът да започне отново. Стига разбира се, файлът, който ще се разпечатва да си е на мястото.

Но тук стигнах до архивирането, което е съвсем друга тема...

21 януари 2008

Уеб сайт е различно от уеб страница!

Журналистите продължават да си мислят (и да пишат), че уеб сайт и уеб страница са едно и също нещо.

Поредното доказателство за това е статията "Сърфираме сред 155 милиона страници", публикувана във в-к "Монитор" от 17.01.2008 г.

Явно някой трябва да им обясни, че чисто технически уеб сайтът е съставен от една или повече уеб страници.

Въпросът е "Кой ще е този човек?".

07 януари 2008

Твърди дискове срещу флаш памети. Или обратното.

Какво ли не правят новите технологии!

До преди няколко години 1,8 инчовият твърд диск бе единственото миниатюрно устройство за съхранение на данни, но в момента то (и едно инчовият му вариант) са под голям натиск от флаш паметите. Капацитетът на последните расте, а цените им падат.

Затова не е случайно, че Hitachi са решили постепенно да преустановят производството на 1,8 и 1 инчови устройства, а Fujitsu отлагат плана си за пускане на 1,8 инчово устройство. Подробности от Computerworld.

В същото време Toshiba търси нови пазари на своите 1,8 инчови дискове като е решила да произвежда външни USB твърди дискове.

04 януари 2008

Как се хаква такси

Ето как!

Видяно от eWeek.