2011-07-07

И нека тъмната сила бъде с пешеходците!

Прекрасна и забавна фотография.

Само за любители на "Междузвездни войни"!

Видяно от тук.

Alt - Shift - Print Screen записва в клипборда само активния прозорец

Винаги съм знаел, че ако се натиснат едновременно клавишите Shift и Print Screen в клипборда на Windows-a се записва съдържанието на целия десктоп. Но се оказва, че клавишната комбинация Alt - Shift - Print Screen записва в клипборда само активния прозорец. Това го открих в тази статия.

Лошото е, че ако се натисне левия Alt клавиш със шифта и Print Screen XP-то показва следното съобщение:

High Contrast - Windows XP

Явно за скриншота трябва да се използува десния клавиш Alt. Това е малко неудобно, но работи!

Друг вариант е да се изключи възможността тази клавишна комбинация да отговаря за настройката High Contrast. Това става като се избере ляв Alt - Shift - Print Screen. След това се избере Settings, пак Settings, а след това се махне отметката на "Use shortcut".

Само не разбрах защо след като махнах тази отметка фонът на десктопа ми се смени от черен (както го бях настроил) на син.

Иначе за сваляне на скрийншотове аз използувам прекрасната програма MWSnap, която работи и на Vista въпреки, че е писана за Windows XP и не е обновявана от близо 10 години. Дано работи и на Windows 7!

2011-06-14

Excel-ът не може да отвори файл от десктопа или от Windows Exporer-а

Програмата Microsoft Excel е пълна с изненади...

Excel 2003, инсталиран на Windows XP отказа да отваря файлове. По-точно отказа да отваря файлове от десктопа и от Windows Explorer-а. Двукратното щракване с мишката стартира програмата, но тя не зарежда никакъв файл. Същия файл се зарежда нормално,ако Excel-ът първо се пусне и след това се избере File-Open.

Голяма мистерия! Но се оказа, че решението е документирано и при това е много глупаво. Просто трябва да се избере менюто Tools - Options и в прозорчето General да се махне отметката на опцията Ignore other applications.

Това го има като решение на сайта на Microsoft. Но най-странно е обяснението:

When you double-click an Excel workbook in Windows Explorer, a dynamic data exchange (DDE) message is sent to Excel, instructing it to open the workbook that you double-clicked.

If the Ignore other applications setting is selected, Excel ignores DDE messages sent to it by other programs. As a result, the DDE message sent to Excel by Windows Explorer is ignored, and Excel does not open the workbook that you double-clicked.

Когато щракнете два пъти с мишката върху екселска таблица в Windows Explorer се изпраща DDE (динамична обмяна на данни) съобщение, което инструктира Excel-а да отвори съответната таблица.

Ако е избрана опцията Ignore other applications, Excel-ът игнорира DDE съобщенията изпратени му от други програми. В резултат на това DDE съобщенията изпратени на Excel-а от Windows Explorer-а се игнорират и Excel-ът не отваря таблицата, която сте избрали.

Интересно в кои случаи трябва да е включена тази опция. Аз не се сещам.

Още решения на проблема с липсваща екселска таблица има на тази страница.

2011-06-12

По-дълга версия на рекламата на Globul с Angry Birds

Тази реклама е на T-Mobile. Явно те имат повече пари от Globul...

2011-06-10

Кеворк Кеворкян за Facebook

Ами фейсбук, какво е той, освен апотеоз на самотата, на отчаянието. Нормален човек няма да тръгне да си търси приятели в мрежата. Получавам непрекъснато разни писъмца, но дори не ги отварям. Мисля, че самотници обитават това място, което отгоре на всичко е доста непочтено. Такава му е и технологията. Това е нещо като клуб на анонимните алкохолици, само че не са и анонимни, ами с всичките им данни вътре. Седят там и си говорят кой какви бели мишки вижда. Да не кажа голяма дума, но мисля фейсбук за края на нормалното общуване.

Цялото интервю може да прочетете в "24 часа".

2011-06-09

Globul рекламира смартфони с Angry Birds

За да увеличи продажбите на смартфони (и печалбата си) Globul пусна клип, който рекламира няколко модела смартфони. Клипът е базиран на популярната игра Angry Birds.

Видяно от Мobile Bulgaria и в-к "Монитор".

За пореден път игрите са двигател на прогреса в изчислителната техника. Поне според Globul.

P.S.

Според Уикипедията смартфон е:

мобилен телефон c разширена функционалност, сравнима с джобните компютри. Понякога се използва и терминът „комуникатор“ (на английски: Communicator, PDA Phone) — джобен компютър, допълнен с възможностите на мобилен телефон.

Смартфоните и комуникаторите се отличават от обикновените мобилни телефони с наличието на достатъчно развита операционна система. Най-често тя е отворена за разработка на приложен софтуер от странични разработчици (операционната система на обикновените мобилни телефони е затворена). Добавянето на допълнителни приложения позволява значително да се подобрят възможностите и функционалностите на смартфоните и комуникаторите в сравнение с обикновените мобилни телефони.

Аз бих го казал накратко така: смартфонът е (джобен) компютър с GSM модул.

2011-06-06

Как да променяме размера на дялове в Windows 7

Аз не обичам да променям дялове на работещ Windows. Страхувам се, че след такава операция може да загубя данни или Windows-ът да не се зареди изобщо.

Ако сте по-храбри от мен може да прочетете тази статия.

Оказва се, че в Windows 7 има вградена програма за работа с дялове.

Ако с нея не можете да си свършите работата може да прибегнете до допълнителна програма като споменатата в статията безплатна EASEUS Partition Master Home Edition.