20 декември 2007

Какво е "Едиториал" или защо е крайно време да забраним българския език

Днес си купих последния за тази година брой на списание "Computerbild България". Списанието е много професионално и красиво оформено - с цветни картинки, на хубава хартия. Радост и за очите, и за пръстите - иска ми се да го разлиствам отново и отново.

При поредното разлистване погледът ми се спря на трета страница, където главният редактор Никола Дърпатов води своята редовна колонка. В нея той представя новия брой. Мен обаче ме порази това, което е написано над самата статия. А то е "Едиториал". Аз отдавна чета английски списания и зная, че обикновено така са озаглавени редакционните статии. Но досега така написана тази дума не е бях виждал в българско издание.

Това ме накара да проверя в речника какво точно означава тя. Оказа се, че означава "редакторски, редакционен" и "уводна статия".

Предполагам, че много по-добре щеше да бъде, ако в списанието бяха сложили заглавие "Уводна статия", или "От редакцията", или "Колонката на главния редактор". Но сигурно тези преводи са им изглеждали много демоде и затова те са се спрели на по-европейското "Едиториал". Изговорете го на глас, за да чуете колко гордо звучи...

Изобщо както и друг път съм писал: "Крайно време е да забраним българския език". Той само пречи! И не ми казвайте, че той постоянно се развивал. Това не е никакво развитие.

18 декември 2007

Как да спрем Windows-а по-бързо

С командата shutdown -f -t 0. Видяно от Lifehacker.

Повече информация какво означават опциите на командата shutdown има тук.

15 декември 2007

Чрез опростяване към изпростяване

В редовния си коментар, публикуван на 13 декември във в-к "Монитор" г-н Димитър Ганчев дава интересно предложение: справките, които Националната агенция по приходите ще изисква от фирмите да се разпечатват във файл (предполагам в PDF формат, въпреки, че това не е изрично написано) и подписани с електронен подпис.

Аз съм съгласен, че предложеното решение е много елегантно и сравнително лесно изпълнимо. Но поводът да напиша това е друг. Авторът предлага полученият файл да бъде "изпратен по имейл или занесен на място по подходящ начин (CD, USB и др.)".

Какво е CD знам - това е компакт диск, но какво е USB? USB е съкращение от Universal Serial Bus и (цитирам уикипедията) е стандарт за серийна шина за връзка между устройства. Предполагам, че авторът е искал да каже "USB флаш памет" (или поне флаш памет), но го е домързяло или е нямал време за това.

Твърдо съм убеден, че писаното слово се различава доста от думите, които използуваме в нормален разговор и е недопустимо знаещи хора като г-н Ганчев да използуват съкращения, които няма да бъдат разбрани от голяма част от читателите.

Предполагам, че подобна грешка, може да е предизвикана и от липса на място на вестникарската страница, но не смятам, че това е оправдание!

P.S.

Коментарът на г-н Ганчев е поместен в дясната част на уеб страницата, малко по-надолу от началото й. Предполагам, че уеб дизайнерите на "Монитор" не знаят, че е хубаво (задължително) всяка една отделна статия да има свой уникален адрес, за да може да се намира и цитира по-лесно.

06 декември 2007

Висш пилотаж в откриването на проблеми в Windows-a

Висш пилотаж в откриването на проблеми в Windows-a

Винаги много съм ценял работата на Марк Русинович (Mark Russinovich), създателят на великолепния сайт Sysinternals.com. Публикуваните там програми са безценен помощник в борбата с вирусите по Windows-а както и в борбата със самия Windows. (Жалко, че преди време целият сайт бе купен от Microsoft и сега Марк работи за Бил Гейтс, но явно такъв е живота.)

В своя блог Марк Русинович разказва как с помощта на своите програми намира проблеми в Windows-a. А последната засега публикация в него е едно малко бижу, показващо колко много трябва да се знае, за да се разбере точно коя програма в конкретния случай е виновна за изяждането на свободната памет на Windows-а.

Браво на Марк!

Жалко, че в Windows-а няма автоматичен събирач на болкука. Явно програмистите (и тези от Microsoft) постоянно искаме да си създаваме проблеми сами. За да може след това да търсим сложни решения!

05 декември 2007

Начало на истинска конкуренция в мобилния интернет?

Докато МТел предлагат мобилен интернет на безбожни цени: 25 МБ трафик за 9,90 лв., 250 МБ за 24,50лв., Maxtelecom са решили да се настанят сериозно на пазара. Те вече предлагат неограничен интернет, гласови и много други услуги само за 34 лв. Не зная дали офертата им ще се запази и за в бъдеще, но се надявам да е така.

Всички цени можете да видите от тук.

Разбира се, че засега тяхната WiMax мрежа е пусната само в няколко града, а освен това за достъп трябва да се използува модем, поради липса на GSM-и с WiMax възможности (поне аз не знам да се предлагат такива), но при всички случаи това е едно много добро начало!

Да му мислят останалите доставчици на Интернет!

Още за правата на достъп в NTFS-а

Винаги съм знаел, че даването на различни права на достъп до файлове и каталози в Windows 2000 и Windows XP е една доста сложна материя.

Поредното доказателство за това е прекрасната статия (на руски) "Секретите на NTFS системата".

Явно всичко е доста по-объркано отколкото съм си мислел и затова отивам да я препрочитам!

04 декември 2007

Nokia купува Avvenu

Nokia купува Avvenu, услуга, която позволява достъп до файловете на Вашия компютър от GSM с достъп до интернет.

Умно решение от страна на Nokia. Браво!

Подробности от Nokia и CNN Money.