Интервю за работа.
- На какво ниво владеете английски език?!
- Перфектно!
- Моля, използвайте думата Dignity в изречение.
- Ши може ли да ми dignity заплатата?!
Видяно от dir.bg.
За и около компютрите
Интервю за работа.
- На какво ниво владеете английски език?!
- Перфектно!
- Моля, използвайте думата Dignity в изречение.
- Ши може ли да ми dignity заплатата?!
Видяно от dir.bg.
Предварителна версия. Ако имате забележки, пишете ми на vnedev (в) gmail.com.
През последните една-две години се появиха вируси, които попаднали във Вашия компютър започват да шифрират данните Ви и по-точно файловете с определени разширения като pdf, xls, doc и т.н.
След това на екрана Ви се появява надпис, от който научавате, че данните са шифрирани и Ви се иска откуп - определена сума пари. Срещу нея (евентуално) създателят на вируса ще Ви изпрати програма и код за дешифриране. Програмите за шифриране са станали толкова добри, че е практически невъзможно да си върнете данните ако не знаете кода.
Това е най-разрушителния клас вируси, които са се появявали някога и за жалост от тяхното действие няма спасение.
Заразяването с подобен вирус става по някой от обичайните методи: от заразен сайт или програма, от прикачен файл получен по електронната поща, или от заразена флашка.
За жалост в много случаи изобщо НЕ ПОМАГАТ. Когато вирусът атакува, антивирусната програма не знае за него и го пропуска. Често антивирусната програма може да се научи да разпознава вируса часове или даже дни след инфекцията.
Основният (а понякога) и единствен симптом преди да се появи съобщението за откупа е смяната на имената на шифрираните файлове. Обикновено вирусът след края на името на файла (което е doc, xls или pdf на пример) слага допълнителни символи. В този момент се сменя и иконата на файла.
Ако забележите,че имената на файловете (и иконите им) в една папка се променят ВЕДНАГА изключете компютъра като дръпнете захранващия кабел!! Ако сте с лаптоп задръжте бутона за включване/изключване, докато той спре. След това се обадете на системния администратор. Така все пак има шанс да се спаси част от информацията Ви. Не включвайте компютъра сами! Вирусът ще продължи да работи и да криптира Вашите данни!
Използувайте флашките само за архивиране. Не ги оставяйте в компютъра, когато не се използуват. Ако подобен вирус започне да работи, той ще шифрира и всички данни, които са записани на тях.
Не отваряйте файлове директно от флашките. Първо ги копирайте на твърдия диск. След това извадете флашката от компютъра.
Винаги има един два процента вероятност някой някога да намери ключовете за декриптирането на Вашите файлове.
Има два вида криптиращи вируси. Едните шифрират данни само на Вашия компютър и са безболезнени за останалите хора, които са в компютърната Ви мрежа. Но има и вируси, които започват да търсят споделени папки (т. нар. шеъри) и да шифрират данни на компютрите на Вашите колеги.
Ето и някои съвети как да защитите такива папки:
Минимизирайте броя на споделените папки.
Обикновено на всеки компютър има забравени папки, които не трябва вече да се споделят. Забранете достъпа до тях.
Списък на споделените папки може да видите по следния начин:
Изберете Start - Settings - Control Panel - Administrative Tools - Computer Management - Shared Folders - Shares. В дясно в колонката Shared Folder е името на споделената папка, а в колонката Shared Path къде на диска е тя. Някои папки като ADMIN$, C$, D$ и IPC$ са служебни и не трябва да се пипат.
Споделена папка само за четене.
За папките, файловете в които няма да се променат от колегите Ви дайте права само за четене. Това става като изберете с десния клавиш на мишката съответната папка, след това Sharing and Security..., след това изберете Share this folder on the network. Полето Allow network users to change my files не трябва да е включено.
Споделена папка за запис - задължително със $.
За сега споделена папка с име, което завършва със знак за долар $ не се вижда от вирусите. Така че, ако искате да дадете достъп и за запис до споделена папка задължително сложете $ в края на името й.
Това става по следния начин: Изберете с десния клавиш на мишката папката, която искате да споделите. Изберете Sharing and Security..., след това Share this folder on the network. Сложете отметка в полето Allow network users to change my files. Името в полето Share name: е името, под което се споделя папката и тя става известна за останалите компютри. То задължително трябва да завършва със знак за долар.
За жалост така направената папка няма да е видима за останалите, ако те я потърсят във вашия компютър през мрежата. Най-лесният начин да влязат в така направената споделена папка е да си направят иконка, която да я отваря.
За целта първо трябва да съобщите на колегите си името на Вашия компютър. То се вижда като изберете Start - Settings - Control Panel - System. Изберете прозорчето Computer Name. Името на компютъра е изписано в полето Full computer name:. Точката, ако я има в края на това поле не е част от името!
Самата икона се прави по следия начин на компютъра на колегата, който иска достъп до Вашата папка: Щракнете с десен клавиш върху десктопа на Windows-а. След това изберете New и Shortcut. В новопоявилия се прозорец напишете \\ИметоНаКомпютъра\ИметоНаСподеленатаПапкаСДоларНакрая и натиснете бутона Next. В новия прозорец натиснете Finish. След това иконата трябва да се появи на десктопа.
И накрая не забравяйте, че има голяма вероятност новите вируси да намерят скритата Ви папка. Поради тази причина:
Архивирайте споделените си папки. За всеки случай! Копирайте ги на друго място на твърдия си диск или флашка или още по-добре ги записвайте на компакт диск. Разбира се, несподелените папки също трябва да се архивират редовно. В случай, че твърдият диск откаже да работи, а това също се случва!
За Windows 7 и Windows 8 работата със споделени папки е малко по-различна. Горното важи само за Windows XP и то за режима simple file sharing.
Рекламите на мобилни телефони стават все по-сложни за разбиране и даже аз вече имам нужда от време да осъзная какво са искали да ми кажат създателите им.
Вижте рекламата на Мтел/Самсунг, която е посветена на мобилните телефони Самсунг Galaxy S6 и Самсунг Galaxy S6 edge:
Няколко дни се чудих какво точно означава (и от къде идва) рекламния лозунг "Six appeal design".
И накрая ми светна, че "Six appeal" звучи подобно на sex appeal или на български сексапил. А само appeal означава нравя се, харесвам се, привличам, блазня както и притегателна сила, привлекателност.
И така предположих, че "Six appeal design" идва от "Sex appeal design" и може да се преведе като "Дизайнът на Galaxy 6 привлича", "Привлекателен дизайн" или даже "Сексапилен дизайн". Надявам се, че и рекламистите са имали това предвид. Иначе трябва да си посипя главата с пепел и да спра да пиша за реклами.
Разбира се при такава игра на думи не може да има буквален превод, а трябва да се мисли по-творчески.
Интересно защо рекламистите на Мтел (или на Самсунг) не са се напънали малко и не са направили този творчески превод. Сигурно защото така е по-лесно.
Освен това скромното ми мнение е, че другият рекламен лозунг "Next is now" от горната реклама може да се преведе доста по-точно като "Следващият (смартфон Galaxy) сега", а не като "Бъдещето е тук".
Жалко за хората, които няма да разберат основната идея на рекламата. А дали след това ще си купят този флагман? Не зная.
Ето един пример за прекрасна социална реклама:
Оригиналният рекламен лозунг гласи: "Колкото повече общувате, толкова по-малко общувате".
Блестящо!
Видяно от mobile-review.com, behance.net, boredpanda.com и madovermarketing.com.
Девойка отваря лаптопа на своя приятелка - блондинка:
- Каква е тази бяла лентичка, която си поставила между дисплея и клавиатурата, муцка?
- Не я пипай! С нея си отбелязвам на коя страница последно съм била.....
Вицът във fun.Dir.bg.
На сайта HiComm.bg попаднах на новина със звучното заглавие "Sony обяви флагшип фотоапаратите А7R II, RX100 IV и RX10 II" и се ужасих. На истина се ужасих.
Не може в българско издание (най-вероятно при превод от чужд източник) да не преведат цяла дума и да я оставят на английски.
А всичко тръгва от там, че "flagship" означава флагмански кораб, а в наши дни има значение и на "най-добър в класа си" или флагмански. (Ако думата се раздели на две части - flag и ship се получава кораб, който носи флаг.)
Ето какво пише за flagship в речника Merriam-Webster:
1 : Корабът, на който е командира на флотилия или подразделение на флотилия и на който се вее знамето на командира
2 : Най-хубавия, най-големия, или най-важния от група, система, или верига <флагманският магазин на компанията>
Ето го и оригиналът:
1 : the ship that carries the commander of a fleet or subdivision of a fleet and flies the commander's flag
2 : the finest, largest, or most important one of a series, network, or chain <the company's flagship store>
Аз съм бесен и ужасен (ударението е на втората сричка) и все по-убеден, че българският език си отива. Поради тази причина най-правилно е езикът ни да се забрани. Със закон. Така ще е най-лесно.
P.S.
Ако имате забележки по превода на английския текст, моля пишете ми.
Случайно попаднах на една статия в ZDNet и се поразих от някои данни за индийската ИТ индустрия. Ето я тази част от статията, която ме ... направо смрази:
Ако TCS, Infosys и Wipro продължат да растат с около 12 процента на година и ако приходите от един служител останат същите, Mint казва, че общият състав на трите (компании) ще бъде гигантските 1,25 милиона души - по-голям от 1,24 милиона души, които са били наети от целия ИТ сектор през 2007 г.
Този проблем се утежнява от факта, че всички тези ИТ фирми имат някъде от 25 до 30 процента от тяхната работна сила в резерв, чакайки да се появят нови проекти, което е очевидно огромно разточителство на ресурси, като компания с много голям оборотен капитал. Според Mint само хората в резерв ще са доста повече от тези наети от фирмите през 2007 г.
Преводът е мой, а ето и оригиналният цитат:
If TCS, Infosys and Wipro continue to grow around 12 percent a year and if the revenue per employee figure remains the same, Mint says that the collective headcount of the three will be a mammoth 1.25 million people -- larger than the 1.24 million hired by the entire IT sector way back in 2007.
This problem is compounded by the fact that all of these IT firms have anywhere from 25 percent to 30 percent of their workforce sitting on the bench waiting for new projects to pop up, which is obviously an enormous waste of resources, much like a company with very high working capital. According to Mint, just the number of people on the bench will far outstrip the number of people employed by the firm in 2007.
Трябва да отбележа, че статията се базира на изследване, което е публикувано тук.
Е, не! Не е възможно уважаващо себе си издание като Computerworld/България да напише в статия под заглавие "Prestigio пуска първият си таблет с Windows 10 у нас това лято" такава глупост:
Новото поколение таблети разполагат и с персонализиран и преинсталиран Microsoft Office 365.
В такива случаи бих искал да попитам колко пъти е преинсталиран офисния пакет на Майкрософт, защото авторът директно е написал "preinstalled" с български букви без да се замисли, че правилния превод на тази дума е предварително инсталиран.
Или пък това е цитат от изложение на споменатия в статията Александър Мартиненко...
И в двата случая жалко за българския език.
Открих страшно заглавие на статия в сайта на Computerworld България:
"Telenor технологизира девет кабинета в 19-то СОУ в София".
Аз такава дума като технологизира просто няма как да измисля, но някои журналисти са по-добри от мен!
Може да прочетете и цялата статия.
Има думи, които според мен не трябва да се използуват в реклами. Една такава е "хабя". За жалост я видях в рекламата на мобилното приложение (Не разбирам защо не кажат/напишат мобилната програма?) Clusterize, която бе поместена в мартенската брошура на Виваком:
Не зная защо рекламистите не са използували хубавата дума губя... На мен хабя ми звучи доста грубо и не подхожда на "официалния" стил на рекламата.
А изречението
"Просто отвори приложението и започни да разглеждаш какво се случва наблизо, по категории и радиус"
е просто шедьовър. Предполагам, че са искали да кажат "...какво се случва наблизо, [като събитията са подредени] по категории и в зависимост от разстоянието до Вас."
Интересно е и, че текстът в рекламата подозрително напомня този в страницата за зареждане на Clusterize в Google Play:
P.S.
Ето и едно рекламно видео на Clusterize:
Асемблиране се нарича процеса на преобразуване мнемоничните кодове на инструкциите на една компютърна програма до двоичен код.
Ето една прекрасна статия от The Regsiter в памет на лелята на автора, която е асемблирала програми за IBM 704 доста преди племенникът й да започне да се занимава с компютри през осемдесетте.
P.S. Не съм знаел, че IBM 704 е компютърът (или голямата машина, ако предпочитате), за който са се разработвали езиците Фортран и Лисп.
Повече подробности има в Уикипедията.
Попитаха ме как да се направи така, че файл с презентация, която е правена на Power Point 2003 да не може да се редактира.
Ето една статия, в която се описват различни варианти за това.
Оказва се, че (според мен) е най-добре файлът да се преобразува в PDF формат или слайдовете да се запишат като отделни jpeg файлове.
Аз предпочитам експорта в PDF, защото цялата информация е в един файл.
P.S.
Преобразуването до PDF може да стане с безплатната програма DoroPDF.